KindyROO NEDİR?

KindyROO, 0-6 yaş arası çocukların fiziksel, nörolojik, bilişsel, sosyal ve duygusal becerilerini destekleyen eğlenceli bir gelişim programıdır.

Amacı; çocuklarının gelişim takibi ve teşviki konusunda, ebeveynlere teorik ve uygulamalı olarak destek vermektir. Başka bir deyişle bir “ebeveyn akademisi”dir.

Nöronlar arasındaki sinaptik bağlantıların en aktif olarak kurulduğu 0-6 yaş döneminde motor ve nörolojik gelişimi destekleyerek, çocukların genetik potansiyellerini en üst düzeyde kullanabilmelerini sağlar.

Avustralya menşeilidir ve 1950’lerde temeli atılarak 1983 yılında günümüzdeki formatına getirilmiştir. Dünyanın onlarca ülkesinde yüzlerce şubesi vardır.

Türkiye’de de 2005 yılından beri faaliyet gösteriyor ve 6 ilde 8 şubesi bulunuyor.

Çocuğun yaş grubuna uygun olan seans saatlerine, ebeveyn ve çocuk birlikte katılıyor ve 1 saat boyunca bu programdan faydalanıyor. Her hafta değişen temalar ile çocuğun farklı bir gelişim alanına yoğunlaşılıyor. Haftalık olarak yapılan dersler evde tekrarlanıyor.

insan-beyni-hakkinda

Çocukların anne ve babalarından aldıkları genetik potansiyellerinin ne kadarının aktif olarak yaşamlarına aktarılacağı veya genetik olarak sahip oldukları gelişimsel risk faktörlerinin ne kadarından etkilenmeden yaşamlarına devam edebilecekleri, doğdukları çevrenin bilinç düzeyi ve bilgi birikimi ile bağlantılıdır.

Çünkü, genler ve nöronlar doğumda belirli ve sabittir. Elimizde olan, nöronlar arasındaki bağlantıların, yani sinapsların, en iyi şekilde oluşturulabilmesidir. Bu sayede beyin kapasitesinin iyileştirilmesi doğru uyaranlar ile sağlanabilir. Bağlantılar yeterli ve doğru sırada oluşmaz ise genetik nöron sayısının önemi kalmaz.

Çocuğun ilk ve en yakın çevresi ebeveynleridir ve ebeveynler çocuğun en önemli dönemindeki ilk öğretmenleridir. Bu çok büyük bir sorumluluk olmakla birlikte aynı zamanda zor bir görevdir ve tesadüflere bırakılmaması gerekir.

KindyROO 0-6 yaşta, her yaş döneminde çocuklarının beyin gelişimini sağlıklı destekleyebilmeleri için ebeveynlere gerekli tüm bilgi ve yöntemleri aktarır. Bebek beyninin doğumdan itibaren her yıl kendine özgü geçirdiği gelişim evrelerinin nasıl destekleneceği konusunda ebeveynleri bilgilendirir. Ebeveynin çocuğunun gelişimini yakından takip etmesini destekleyerek oluşabilecek risklerin önüne geçebilmesini sağlar ve çocuğun genetik potansiyelinin en üst düzeyine ulaşmasını mümkün kılar. Üstelik bu kadar ciddi işleri hem ebeveynleri hem çocukları çok eğlendirerek yapar.

Konu hakkında en güncel bilimsel araştırmaların özeti için tıklayın.

Bilimsel Araştırma

4 Yaş Çocuklarında Motor Gelişim Zihinsel Beceriyi Öngörüyor

(Orijinal Metin: Motor Proficiency Predicts Cognitive Ability in Four-year-olds, Amanda Martinez Hernandez & Priscila Caçola. European Early Childhood Education Research Journal, 2015)

4 yaşında 32 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, motor beceri seviyeleri ve zihinsel beceri seviyeleri ölçümlendi. Sonuç olarak total motor becerisinin hem sözel zekâ, hem sözel olmayan zekâ, hem de IQ ile anlamlı korelasyonu bulundu.

Ayrıca, yapılan regresyon analizi sonucunda ise total motor beceri; ileriki sözel zekâ, sözel olmayan zekâ ve IQ’yu öngörebiliyor.

Bu konu ile ilgili Murray et al. (2006) tarafından yapılan bir araştırmada, kişinin 1 yaşındaki motor gelişimi ile 33-35 yaşları arasındaki motor becerilerinin ilişkisi araştırıldı. Bebeklikteki erken kaba motor gelişiminin yetişkinkenki beceriler ile direkt ilişkisi bulundu. Bu araştırmanın sonucu da öneriyor ki gelişen motor fonksiyonlar ile ilgili nöron bağlantıları erken ve daha hızlı oluşturulursa, ileriki daha karmaşık zihinsel süreçler için gereken kompleks bağlantıların oluşumu desteklenmiş olur.

Bu sonuçlara göre motor beceri gelişimi zihinsel gelişim ile ilişkilidir ve bu yüzden erken çocukluk döneminde motor beceri gelişimi sağlamak çok önemlidir.

KindyROO NE DEĞİLDİR?

KindyROO sadece bir oyun grubu değildir. Çocuklara oyun grubu gibi eğlenceli gelen, sistematik bir programdır. Aktivitelerin çeşidi, sıralaması ve süreleri tesadüfi olmayıp bilimsel temellere dayanır. Yani, KindyROO sadece bir oyun grubu veya sadece bir spor merkezi değildir. Çok daha fazlasıdır.

KindyROO programı doğumdan itibaren beyin gelişiminin izlediği sırayı takip ederek, bu gelişim aşamalarının eksiksiz tamamlanabilmesi yönünde ebeveynleri bilinçlendirdiği için, beceri kazanımı hedefli bir sistemdir.

Beyin gelişiminin doğru sırayı takip edebilmesi, gelişim basamaklarının hep bir önceki basamağın temelleri üzerine inşa edilmesi sebebi ile çok önemlidir.

Sağlam bir şekilde geçilemeyen aşamalar, öğrenme açısından ileriki yıllarda risk alanı oluşturabilir.

Ebeveynlerin bilinçli yaklaşımı ve desteği ile çocuklar ilk 6 yılın gelişim süreçlerini doğru geçirerek, 6 yaş sonrası eğitim-öğretim hayatlarında başarılı ve özgüvenli bireyler olarak var olabilirler.

Ebeveyn ve çocukların KindyROO’ya ne kadar keyifle geldiklerini ve ne kadar güzel sonuçlar aldıklarını ilk ağızdan dinlemek isterseniz, yüzlerce velimizin yazdığı KindyROO’lular Anlatıyor bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

gelisim-ucgeni
Deneme Dersi Randevusu İçin Tıklayın