KindyROO’YA NEDEN İHTİYAÇ VAR?

0-6 yaş motor gelişimi (beyin gelişimi ile doğrudan bağlantılıdır) dünyanın her yerinde her çocukta belirli bir sıra izler.

Bazı çocuklar birkaç ay önce bazı çocuklar birkaç ay sonra olsa da, gelişimin doğru ve sağlıklı desteklendiği çevrede yetişen çocuklar, gelişimin bu belirli ve doğal sırasını takip ederek kendi potansiyellerini gerçekleştirebilirler.

Gelişimin doğal sırasını izleyememek, büyük oranda çevrenin çocuğa bu sırayı takip edebileceği ortamı sunamamış olmasından kaynaklıdır. Doğal gelişim sırasının dolu dolu yaşanamayan ve/veya atlanan basamakları, çocukları 6 yaş sonrası eğitim hayatlarında öğrenme, dikkat, sosyalleşme, özgüven gelişimi gibi alanlarda risk grubuna sokabilir.

“Biz böyle mi büyüdük?” mantığı bu çerçevede (özellikle bir üst jenerasyondan) karşılaştığımız sorulardan oluyor. Cevabı ise çok basit, bizler sokaklarda, ağaç tepelerinde, parklarda özgür ve hareketli büyüdük; motor gelişimi için gereken kaynaklar elimizin altındaydı. Günümüzde, şehir hayatı çocuklarımızın 0-3 yaş döneminde evlerde daha uzun vakit geçirmesine ve doğal olarak hareket ihtiyaçlarını karşılayamamasına sebep olmuştur.

gelisim-alanlari

“Biz böyle mi büyüdük?” sorusuna başka bir açıdan bakarsak da, belki KindyROO ile büyüseydik bazı gelişim alanlarımız olduğundan da ileride olabilirdi!

Ayrıca önemli bir gerçek de şu ki, 3 yaş sonrası anaokulları müfredatı motor becerilerini destekleme açısından yetersiz kalıyor. Müfredat, zaten gelişimini yaşı doğrultusunda tamamlamış olan çocuklara yönelik hazırlandığından, 0-3 yaş döneminde oluşmuş olan açıkları tamamlayamıyor. Bu sebeple, anaokulu ile başlayarak, önlenemez ise, çığ gibi büyüyecek olan okul ve öğrenme sorunları başlıyor.

“Bu bizim başımıza gelmez” yaklaşımı da bu noktada çok tehlikeli. ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde dahi, okul çağına gelmiş çocukların %30 gibi büyük bir kısmı gelişimsel risk altında bulunuyor ve okulda adaptasyon ve öğrenme sorunları yaşıyor.

KindyROO programı, tüm bu potansiyel sorunları önlemekle kalmaz, çocuğunuzun olabileceğinin en iyisi olması konusunda destek verir. Üstelik bunları yaparken çocuklarımız çok eğlenir ve KindyROO’ya gelmek için adeta can atar!

Nöral bağlantılar farklı zamanlarda olgunlaşır, sıralı bir oluşum takip eder ve önceden kurulan bağlantıların üzerine kurulur. Kaynak: C.A. Nelson, in Neurons to Neighborhoods, 2000

Nöral bağlantılar farklı zamanlarda olgunlaşır, sıralı bir oluşum takip eder ve önceden kurulan bağlantıların üzerine kurulur.
Kaynak: C.A. Nelson, in Neurons to Neighborhoods, 2000

arastirma-sonuclari

KindyROO NEDEN FARKLI?

KindyROO’yu ayrıştıran en önemli unsur bilimsel bir temele dayalı olup beynin gelişme sistematiğine göre işlemesi ve bunun da bireyin sonraki hayatında kullanacağı bütün beceri ve başarıların sağlam bir temelini oluşturmasıdır.

KindyROO’da yapılan hiçbir şey tesadüf değildir, haftanın teması, kullanılan küçük aletler, ekipman dizilimi – tümü birbirini destekler.

KindyROO programının, benzerleri olduğunu iddia eden diğer kuruluşlardan en önemli farkları:

  1. Kazanım hedefli bir motor beceri programı olmasıdır.
  2. Bu kazanım hedeflerinin gelişim yaşına uygun, eğlenceli tekrarlar ile yapılandırılmış olmasıdır. Gelişim yaşına uygun uyaran tasarlamak ve bunu doğru zaman aralıklarında uygun tekrarlar ile çocuğa sunmak gerçek bir uzmanlık işidir.
  3. Çocuğa kazandırdıkları, sadece 30 yılı aşan tecrübenin gösterdikleri ile sınırlı değildir. KindyROO programı üzerinde yapılmış ve yapılmakta olan araştırmalar bulunmaktadır. Bu da programın bilim dünyasının dikkatini çekecek kadar başarılı olduğunun göstergesidir.

Bunlardan bir tanesi KindyROO Potansiyeli Açma Programı Araştırması. Araştırma sonucuna göre 10 ay boyunca uygulanan duyusal-motor-algı odaklı hareket programı sonucunda, çocukların gelişim yaşı, 10 ay ilerlemek yerine 3,25 yıl ilerledi (Net 2,43 YIL!).

Bunun dışında, “KindyROO Okul Öncesi Programı”nın etkileri ve “KindyROO Doğum Öncesi Bebek Programı”nın etkileri üzerine üniversiteler ile birlikte yapılan araştırmalar devam etmektedir ve ön sonuçları yine aynı şekilde başarı tabloları göstermektedir.

manchester-united
Deneme Dersi Randevusu İçin Tıklayın