Margaret Sassé

Margaret Sassé
KindyROO Kurucusu
1929-2009

Margaret’in yaşam boyu hedefi, geliştirdiği 0-5 yaş dönemini kapsayan doğal fizyolojik gelişim mantığını, zamanın bürokratik engellerini aşarak, sağlık ve eğitim sistemlerine entegre ettirmek idi. Maalesef bürokrasiler yeniliklere açık olmadığından dolayı, bu süreç zorlu geçti. Fakat Margaret hiç vazgeçmeyen azimli kişiliği ile “onlar yapmazsa kendim yaparım” felsefesini uygulayarak önce ANSUA’yı (Düşük Başarı Gösterenler için Yeni Bir Başlangıç), sonra da KindyROO’yu (Toddler Kindy GymbaROO) kurdu.

Yılların çaba ve çalışmaları sonucunda nöro-fizyolojik gelişim alanında uzmanlaşmış bir çok başarılı profesyonelin oluşturduğu, gönüllü mesleki çalışmalar aracılığıyla tüm zamanlarını ebeveynlerin bilgi birikimlerini genişletmek ve çocuklarını daha iyi geliştirebilmelerini sağlamak üzerine adayan bir ağ ortaya çıktı. Artık dünya çapında yüzlerce KindyROO merkezinde Margaret’in öğretileri sayesinde nesiller geliştiriliyor! Bu bilgi birikimini aktararak tüm çocuklara yardım edebilmek Margaret’in mirasıdır.

margaret-1

Ölürkenki dileklerinden biri ise, oluşturduğu bu ağın değerinin ve eşsiz bilgi verme metodolojisinin kurum ve kuruluşlar tarafından tanınarak eğitim ve sağlık sistemlerine destek olarak kullanılması idi.

70’lerde, yaptıklarının senatoda (çıkar çatışması olan) bazı kişiler tarafından büyücülük olarak adlandırıldığı günlerden, bilimsel araştırma ve deneylerin programın başarısını kanıtladığı bugünlere geldik! Bunun yanı sıra, 30 küsur yıl sonrasında her hafta 60 bini aşkın çocuk ve ailenin katıldığı, yıllık %5-15 arası istikrarlı büyüme grafiği çizen bir kuruluş karşısında kurumların da bakış açısı değişmeye başladı. Margaret’in hayal ettiği ve ömrünü adadığı günler yaklaşıyor!

Margaret, 2 Mayıs 2009 günü Adelaide’de Calvary Wakefield hastanesinde bir kalp rahatsızlığı sonucu hayata gözlerini yumdu. Ameliyatlar arasındaki iyileşme sürecinde bile bilgisayarını isteyerek yeni kitabını tamamlamak için uğraştı. Son ameliyatından sonra toparlanamayacağını kabullendiğinde dahi son enerjisi ile kitabını çocukları ve torunları için imzaladı.

Margaret, doğal fizyolojik aktivitelerin tekrarı ile beynin doğal gelişiminin sağlanacağı fikrinin ve uygulamasının öncüsü idi. En önemli buluşlarından birisi ise; 0-5 yaş döneminde atlanan gelişim aşamaları sonucu sonradan ortaya çıkan okuma ve öğrenme sorunlarının, bu atlanan aşamaların tekrarlanması ile iyileştirilebileceği idi.

Bu uygulama ile birçok okuma ve öğrenme sorunu yaşayan 1. ve 2. sınıf öğrencilerine yardımcı olarak başarıya ulaştıktan sonra bir karar verdi. Her başarılı insan gibi, sorunu oluştuktan sonra gidermeye değil, oluşmadan önce engellemeye odaklandı.

Asıl sorun şu idi: birçok ebeveynin 0-5 yaş arası çocuklarının öğrenme potansiyelini en üst düzeye çıkartabilmek için çocuğun hangi gelişim aşamalarından geçmesi gerektiği ile ilgili bilgisi yoktu. Böylece KindyROO doğdu! Ana hedefi ebeveynleri eğitmek olan programın ikincil hedefi çocukları geliştirecek fizyolojik uyaranlarla dolu bir ortam yaratmak, üçüncül hedefi ise ebeveyn ve çocuklar için eğlenceli bir deneyim sunmak idi.

margaret-2 margaret-3

Margaret, araştırma yapmayı her zaman sürdürdü ve bulduklarını dünya ile paylaştı. Kardeşi Dr. Mary Louise Sheil ile beraber “Bebek Olmanın Önemi” isimli bir DVD serisi çıkarttı. Bu DVD’lerde ebeveynlere, eğitimcilere ve bu alandaki profesyonellere, temel fizyolojik gelişim aşamaları ve bunların çocuğun gelecekte sahip olacağı beceriler ile bağlantıları anlatılıyor. Bunların dışında 3 kitap ve bir okumayı öğrenme kitabı yazdı. Son kitabının ismi ise “Akıllı Başlangıç (Smart Start)”.

Margaret’in son yılı harika geçti, yaşam boyu uğraştıklarının artık meyvesini topluyordu. Çocuk Gelişimi alanında uluslararası bir dünya otoritesi olan Profesör Frances Glascoe tarafından tanındı ve Prof. Glascoe KindyROO’nun gönüllü destekçisi olarak yönetim kuruluna katıldı.

KindyROO, dünyada kabul görmeye devam ediyor ve gittikçe büyüyor. 30 yıldan sonra Margaret’in kızı olan Dr. Jane Williams KindyROO bayrağını devralarak kuruluşu geliştirmeye devam ediyor.

Margaret, hepimize devam etmek için çok şey bıraktı. Onun mirasının tüm dünya çocukları ile en iyi şekilde paylaşılmasını ve onun hayatını bu şekilde kutlamayı istiyoruz.

Öz Geçmiş

1929

Kew, Melbourne, Avustralya’da doğdu.

1947-1949

Royal Melbourne Hastanesi, Avustralya’da Hemşirelik Eğitimini tamalayarak devlete kayıtlı hemşire oldu.

1969-1973

Tedavi edici eğitim uzmanlığıyla birçok okulda orta okul öğretmenliği yaptı.

1973-1982

Melbourne’de ANSUA’yı (Düşük Başarı Gösterenler için Yeni Bir Başlangıç) kurdu. Bu kapsamda, gelişimsel öğrenme ve/veya davranışsal sorunları olan çocukların tedavisinde yeni bir yaklaşım uygulayabildi.

Avustralya çapında düzenli olarak öğretmen ve ebeveynlere konferanslar verdi. Melbourne, Sydney ve Brisbane’de seminerler düzenledi. Bu seminerlerde aşağdaki isimlerle beraber çalıştı:

 • Dr Ray Wunderlich – MD Pediatrist, Diyetisyen, Alerji Uzmanı
 • Dr G. Getman – OD, DOS Göz Doktoru
 • Dr Carl Delacato – Ed D, Motor-Duyusal Geliştirme Teknikleri

Gelişimsel görme, beslenme, alerji ve biokimyasal faktörler bu tekniklerden bazıları idi ve gerektiğinde çocuklar uzmanlara gönderildi.

1974

Düşük Başarı Gösteren Zeki Çocuklar Okulunu kurdu ve Avustralya Çapında ANSUA merkezleri kurdu.

Philadelphia, ABD’de Beyin Hasarlılara Rehabilitasyon Enstitüsünde bir araştırma yaptı.

1976

Yayın: Düşük Başarı Gösteren Çocuklara Yeni Bir Bakış. Australian Remedial Education Magazine, Vol 8, No 4.

1978

Canberra AGSOMD Konferansında Sunum: ANSUA, Düşük Başarı Gösterenler için Yeni Bir Başlangıç. Bu çalışma daha sonra Australian Journal of Retardation’da yayımlandı.

1979

“Keşke Bilseydik” kitabını yazdı ve yayımladı.

Amerikalı çocuk gelişim uzmanı Dr. Ray Wunderlich için Avustralya Konferans Turu düzenledi.

1980

Yayın: Gelişimsel Beden Eğitimi ve Öğrenme. Rebound, Rusden College of Physical Education, Melbourne.

1982

Yönetim kurulu, okul döneminde oluşabilecek sorunları engellemek amaçlı 0-5 yaş erken çocukluk dönemi eğitim merkezleri açmayı reddedince ANSUA’dan istifa etti.

Margaret Sasse Çocuk Gelişimi ve Öğrenme Danışmanlığı’nı kurdu. Bu Avustralya’da ebeveyn ve çocuk eğitimi alanında bir ilkti. Margaret yurtdışına giderek bu alanda neler olduğunu inceledi, ve ebeveyn/çocuk eğitimi veren bir sistem olmadığını gördü. Bunun üzerine Avustralya’ya dönerek Toddler Kindy Gym adı altında KindyROO’yu kurdu.

Haziran 1982

İlk deneysel Toddler Kindy Gym merkezi Kew, Melbourne’de kuruldu.

Amaçları şöyleydi:

 1. Motor gelişimini destekleyerek çocukların genetik potansiyellerinin en üst seviyesinde öğrenmesini temin etmek.
 2. Sonraki okul hayatında yaşanabilecek olan öğrenme sorunlarını oluşmadan engellemek.
 3. Erken çocukluk döneminin sağlık, davranış ve öğrenme için olan önemi hakkında farkındalık yaratmak.
 4. Ebeveynlere rehberlik yaparak çocuklarda oluşabilecek olası sorunların erken tesbiti için destek vermek.

Duyusal-motor gelişim, entegrasyonlu terapi ve görüş teknikleri KindyROO aktivitelerine başarıyla dahil edildi. Ebeveynler beslenme ve alerji faktörleri ile ilgili bilgilendirildi ve gerektiğinde uzmanlara yönlendirildi.

1982-1989

KindyROO’nun ebeveynler için çıkarttığı derginin editörlüğünü yaptı.

1983

Avustralya Uluslararası Beslenme Akademisi tarafından Ortomoleküler Beslenme üzerine lisansüstü diplomasına hak kazandı.

Tazmanya Launceston Öğretmenler merkezi için Çocuk Gelişimi ve Öğrenme üzerine seminer verdi.

Aşağıdaki katılımcılarla beraber ABD’de 7 haftalık bir araştırma turnesine çıktı.

 • Dr Ray Wunderlich, Pediatrist, Alerji Uzmanı, Diyetisyen
 • Dr G Getman, Göz Uzmanı
 • Dr Jean Ayres PhD OT, Çocuklar için Duyusal-Motor Entegrasyon Terapisti
 • Jack Capon, EdD Algısal Motor Program Uzmanı

1983

Kew, Melbourne’de ilk KindyROO merkezi açıldı.

1984

Jack Capon ve Dr Gerry Getman ile Okullar için Algısal Motor Programı Seminer Turu düzenledi.

1985

“Bebek Olmanın Önemi” isimli DVD serilerini kardeşi Dr Mary Louise Sheil ile birlikte üretti.

1986

“KindyROO ile Okumaya Başla” programını geliştirdi.

Shanghai, Çin’e giderek sağlık birimlerini ve 0-3 yaş erken eğitim programlarını araştırdı.

1988

“Öğrenmeye Giden Basamaklar” serisinin ikinci videosu olan “Bir Yaşında Olmanın Önemi” isimli videoyu kardeşi Dr Mary Louise Sheil ile yayınladı.

Jack Capon ile okullara hareket programlarını geliştirmek adına ziyaretler organize etti.

1989

Missouri Öğretmen-Ebeveynler Grubu Koordinatörü Dr Burton White ile ABD’ye 0-3 yaş dönemi çocuklar ile ilgili araştırma gezisine gitti.

“Öğrenmeye Giden Basamaklar” serisinin üçüncü videosu olan “İki Yaşında Olmanın Önemi” isimli videoyu kardeşi Dr Mary Louise Sheil ile yayınladı.

Jack Capon’un KindyROO sponsorluğunda Avustralya’yı ziyaret etmesini organie etti.

1990

“Öğrenmeye Giden Basamaklar” serisinin dördüncü videosu olan “Üç Yaşında Olmanın Önemi” isimli videoyu kardeşi Dr Mary Louise Sheil ile yayınladı.

Reviizyonlarını tamamlayarak “Keşke Bilseydik” kitabının 5. Baskısını tamamladı.

“Öğrenmeye Giden Basamaklarda İlk Adımlar” isimli derginin yayınına başladı. Bu derginin amacı, KindyROO’ya giden tüm ebeveynlere dağıtılarak ebeveyn eğitimini desteklemek idi. Dergi ayrıca doğum hastanelerinde de dağıtıldı.

“2 yaşından Anaokulu yaşına kadar Algısal Motor Programlar” tamamlandı.

1990-1996

First Steps – İlk Adımlar dergisine ebeveyn eğitimini desteklemek için birçok makale yazdı ve birçok profesyonelden katkılar geldi.

1991

“Öğrenmeye Giden Basamaklar” serisinin beşinci videosu olan “Dört Yaşında Olmanın Önemi” isimli videoyu kardeşi Dr Mary Louise Sheil ile yayınladı.

1993

Algısal Motor Gelişiminde uluslararası uzmanlar olan Jack Capon ve Jack Evans ile Avustralya ve Yeni Zelanda’da bir dizi seminer organize etti ve bunlara sponsor oldu.

1994

İngiltere, INPP’de ilkel ve postürel refleksler üzerine bu konuda uzman olan Peter Blythe ve Sally Goddard tarafından verilen bir eğitim programına kızı Dr. Jane Williams ile beraber katıldı.

Almanya’dan gelen bir uzman olan Ingo Stienbach tarafndan “Ses Terapisi” eğitimi aldı.

KindyROO merkezlerine erişimi olmayan çocuk bakım merkezlerindeki çocuklar için “3 ve 4 Yaşlar için Algısal-Motor Program”ını yazdı ve eğitmen eğiterek uygulatmaya başladı.

1995

Gelişimsel sorunları olan bir akrabası ile Berard Ses Terapisi eğitimine katıldı.

KindyROO’da haftalık olarak verilecek olan ebeveyn bilgilendirmelerini yazdı. Bu, saatler süren araştırmalar ve erken çocukluk dönemine ve bunun öğrenmeye ilişkisine dair 376 sayfalık bir kitap yazmak demekti.

1996

Ingo Steinbach’in 2 haftalık Samonas Ses Terapisi eğitimine katıldı.

1997

Çocuk Bakım Merkezlerinde uygulanmak üzere “Eğlen, Zıpla ve Öğren” programını yazdı.

Telstra Yılın Avustralya’lı İş Kadını ödüllerinde finalist oldu.

Ses terapisi ve çocukların öğrenme ve davranışlarına olan etkisi hakkında daha çok şey öğrenmek için İngiltere’de “Dinleme Programı” isimli bir eğitime katıldı.

2000

“Keşke Bilseydik” kitabı revize edilerek 6. Baskısı yapıldı.

2002

25 Nisan’da halk için yaptığı özverili, olumlu ve faydalı çalışmalar dolayısıyla ANZAC madalyasına hak kazandı.

Yeni kitabı “Yarının Çocukları” basıldı.

2005

“Çocuk Olmanın Önemi” revize edilerek DVD’si yapıldı.

Ebeveyn bilgilendirmelerini revize etti.

Nisan 2006

KindyROO, yüksek değerli bir organizasyon olarak tanınarak Ulusal Anne, Çocuk, Aile Sağlık Konferansının Platinum Sponsoru oldu.

Mayıs 2006

Nöro-Fizyolojik Psikoloji Enstitüsü (INPP)’nün İngiltere’deki yıllık konferansına katıldı.

Avrupa’dan döner dönmez Sidney’de ICBO Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı.

2007

Hastings Council’dan Tim Mirabella ve Milli Eğitim ile birlikte kendi yazdığı Nöro-fizyolojik gelişim programını okullarda küçük bir pilot çalışma olarak uygulattı.

2008

Bu çalışmanın olumlu sonuçlar vermesi üzerine, daha büyük bir araştırmaya dönüştürülmesi kararı alındı.

Erken çocukluk dönemi üzerine tanınmış bir dünya otoritesi olan Profesör Frances Glascoe, araştırma ve destek için KindyROO’nun destekçisi oldu.

2009

Son kitabı “Akıllı Başlangıç (Smart Start) basıldı ve Prof. Frances Glascoe tarafından yazılan önsözünde “çocukların hayatında hareketin önemi konusunda uluslararası bir otorite” olarak tanımlandı.

Deneme Dersi Randevusu İçin Tıklayın