Bebeğinizin 6 haftalıktan 1 yaşa kadar olan dönemini kapsar. BabyROO, ilk yıllarda kritik öneme sahip olan; refleksler, beslenme, görsel, işitsel ve motor gelişim gibi konularda destek verip ebeveynlere yardımcı olur.

BabyROO programında:

 • Çocuğun yaşına uygun gruplarda yapılan 1 saatlik seanslara ebeveyn ve çocuk birlikte katılır;
 • Seans boyunca çocuğa oyun gibi gelen aktiviteler yaptırılır, ebeveyne de hangi aktivitenin neden yapıldığı aktarılır;
 • Seans sırasınca yaptırılan aktivitelerin hafta boyunca evde oyunlara, masaj zamanlarına entegre edilmesi gerekir ki en yüksek verim alınabilsin;
 • Programın içeriğinde çocuğun tüm gelişim alanlarını destekleyecek çeşitli bölümler her hafta mutlaka bulunur, fakat bunların veriliş şekilleri haftalık olarak değişir ve çocuğun yaşına uygun ilerleme gösterir, en önemlisi de çok eğlencelidir 🙂
 • Kayıtlar 13 haftalıktır, haftada 1 seans veya haftada 1 seans+1tekrar şeklinde alternatifler bulunur, çalışan ebeveynler için haftasonu seansları da mevcuttur.

BabyROO programında şu aşamalar bulunur:

KindyROO Programları

Level 1: Ornitorenk (0-5 Ay)

0-5 ay dönemi, bebeğinizin hareketsiz dönemidir. KindyROO’da bu dönemin adı Ornitorenk.

ornitorenk Öncelikle o da nedir diyorsanız: Avustralya’ya özgü, yarı-memeli kunduz-ördek karışımı gibi görünen ilginç bir hayvandır. Küçük boyutları ve kısa bacakları dolayısıyla sevimli hareketleri bize bebekleri çağrıştırdığı için bu grubumuza Ornitorenk ismini verdik.

Bu yaş grubu ile ilgili en çok karşılaştığımız sorulardan birisi de “bu kadar erken mi?” sorusu… Evet, bu kadar erken! Doğal gelişimin sıralı takibinde, sonraki aşamalardaki başarılı gelişimi yakalamak için, önceki aşamaların sağlıklı bir şekilde geçilmiş olması şarttır. Bu yüzden 0-5 ay dönemi, ilk adım olarak çocuğunuzun geleceği için büyük önem taşır. İlk 5 ay sonunda bebeğinizin neler yapabiliyor olması gerektiğini gösteren gelişim aşamalarına göz atabilirsiniz.

Bu dönemde, genel hatlarıyla KindyROO’da neler yapıyoruz:

 • Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için doğru ortamı yaratmanızı sağlayacak birçok fikir veriyoruz.
 • Görme, duyma hareket ve dokunsal gelişim alanlarında bebeğinizdeki gelişim süreçlerini anlatıyoruz ve sizlere birçok dans ve hareket fikirleri veriyoruz.
 • Bu dönemde ilkel refleksler bebeklerin hayatta kalmak için temel tepkileri vermelerini ve hareketlenmeye başlamaları için otomatik hareket modellerini sağlar. Bu reflekslerin aktivasyonu ve zamanı geldiğinde inhibisyonu gelişim seviyesi açısından çok önemlidir. KindyROO’da bebeğinize, yaşamsal önem taşıyan bu konuda da gerekli desteği veriyoruz.
 • Ayrıca KindyROO, bebeğinize harika bir eğlence ortamı yaratırken, erken yaştan yaşıtlarıyla beraber sosyalleşmeye başlama fırsatı sunuyor. Hem de sizlere, aynı süreçlerden geçen ebeveynler ile iletişim kurma imkânı sağlıyoruz. İlk defa anne/baba olmuş ebeveynler için de bebeklerini nasıl oynatabilecekleri konusunda yardımcı oluyoruz – üstelik gelişimlerini %100 desteklerken!

Başlangıç için size bazı fikirler sunuyoruz:

 • Hafif sallanmalar gibi ritmik hareketler vestibüler uyaran vererek bebeğinizin henüz olgunlaşmamış sinir sistemi için sakinleştirici etki yapar.
 • Uyanıkken karın üstü geçirilen zaman, hareket etme ve vücut bilinci için çok faydalıdır. Bu sayede bebekler vücut haritalarını çıkartırlar. Karın üstü zamana, bebeğinizin doğumundan sonra ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Uyanıkken birkaç dakikalığına da olsa önce kendi üzerinizde karın üstü yatırın, ilerledikçe bunun süresini uzatın, zamanla karın üstü yere de koymaya başlayın. Bu hareket büyük önem taşır çünkü birçok ilkel refleksin aktivasyon ve inhibisyonu için boyun kaslarının güçlenmiş olması şarttır. Birkaç ay içerisinde karın üstü zaman geçirmemiş olan bebeklerin boyun kasları gelişmez ve artık bebek, karın üstü yatmayı reddeder.
 • Bebeklerin vücut parçalarını öğrenmeleri için, doğumdan itibaren uygun tekniklerle masaj yapmak çok önemlidir.
 • Ayrıca hafif hareketler yaptırarak bebeğinizin iç kulak sıvılarını harekete geçirin, bu onların beyin gelişimlerine yardımcı olur.
 • Karın üstü zamanın yanı sıra belli hareketler, boyun kaslarının gelişimine yardımcı olur. 3 ayın sonunda bebekler sırt üstü yatarken kollarından tutarak çekildiğinde veya kucağa alındığında kafalarının geriye düşmemesi gerekir.
 • Bunların yanı sıra, onlara alabildikleri kadar görsel ve işitsel uyaran vermek gerekir.

Tüm bunları ne şekilde ve nasıl bir sistematik ile yapmanız gerektiği ile ilgili KindyROO size en iyi desteği sağlar. Gelin, deneme derslerimize katılarak KindyROO’nun BabyROO programında neler yaptığımızı görün.

Level1

Level 2a: Goana (5-8 Ay)

Bu dönem, bebeğinizin hareketsiz döneminin ikinci evresidir. KindyROO’da bu dönemin adı Goana.

goana Goana nedir diyorsanız: Goana Avustralya’ya özgü bir kertenkele çeşididir. Sürüngenler ailesinden olan bu ilginç tür, oldukları yerde kımıldamaya başlayan miniklerimizi bize çağrıştırdığı için bu sevimli grubumuza bu isimle hitap ediyoruz.

BabyROO hareketsiz bebekler aşamasının 2.’si olan bu seviyede:

 • bolca hareketi, karın üstü zamanı ve masajı teşvik etmeye devam ediyoruz;
 • bebeklerin ileriki gelişim ve öğrenme hayatları için bunların neden önemli olduğunu anlamanız için sizlere yardımcı oluyoruz;
 • ve bebeklere en eğlenceli ve verimli ortamı nasıl yaratabileceğinizi anlatıyoruz.

Bu dönemin kilometre taşları:

 • Yaklaşık 4 aylıktan itibaren, bebekler daha ayık olurlar ve kafalarını kaldırarak elleri ve kolları gergin bir şekilde göğüslerini yukarı kaldırabilirler.
 • Dengede durarak elleri ile bir oyuncak kavrayabilmek, emeklemenin öncesinde gelen bir harekettir.
 • Bu dönemde bebeklerin yüz üstü pozisyondan sırt üstüne ve (genellikle) sırt üstünden yüz üstüne dönebilmeleri gerekir.
 • Sırt üstü yatar pozisyondayken bebeğin ellerinden tutularak oturur pozisyona getirilebilir, bunu yaparken artık bebeğin başı geriye düşmez ve dirseklerini sabitleyebilmelidir.
 • Bebekler artık kol hareketlerinde daha bilinçli ve amaca yönelik hareket ederler ve bazıları ayaklarını ağızlarına götürür.
 • Artık daha güçlü vestibüler hareketlere tepki verirler ve onlara bayılırlar.
 • Bazı bebekler yüz üstü yatarken elleri ile üst gövdelerini yukarı kaldırdıklarında kendilerini geriye doğru iterler, bazıları ise oldukları yerde dönmeye başlarlar.
 • Bebek elleri ve dizleri üzerinde dururken ileri geri sallanma sıklıkla görülür.

Bu dönemin sonunda bebeğinizin neler yapabiliyor olması gerektiğini gösteren gelişim aşamalarına göz atabilirsiniz. Doğa muhteşemdir! Doğanın bebeğimiz için planladıklarını yerine getirebilmesini sağlamalıyız ki bebeklerimizin beyin gelişimi sağlıklı olsun. Biz KindyROO’nun BabyROO programında bunu nasıl yapacağınızı size gösteriyoruz.

Level2a

Level 2b: Vombat (8-12 Ay)

Bu yaş aralığı, hareket eden bebekler seviyesidir. Bebekler artık hareket ettiği için yer onların oyun alanıdır. KindyROO’da bu grubun adı Vombat.

vombat Vombat nedir diyorsanız: Avustralya’ya özgü keseli ve çok sevimli bir hayvandır. Sürekli toprağı eşeleyen bu sempatik hayvan, bize emeklemeye başlayan bebeklerimizi çağrıştırdığı için bu grubumuza ismini verdik.

BabyROO’nun Vombat grubunda size bu yeni kazanımları bebeğiniz için en avantajlı olacak şekilde nasıl kullanacağınızı gösteriyoruz:

 • Size müzik, ritim ve hareket ile ilgili yeni fikirler ve bilgiler veriyoruz,
 • Sürekli kımıldayan bebeğinize başarıyla uygulayabileceğiniz masaj tekniklerini gösteriyoruz,
 • Bebeğinizi kahkaha krizlerine sokacak oyunlar öğretiyoruz ve
 • Oyun alanlarını nasıl daha güvenli hale getireceğinizi anlatıyoruz.

Bu dönemin kilometre taşları:

 • Bebekler için yüz üstü sürünmeleri ve emeklemeleri omurga, sırt ve boyun kaslarının gelişimi, postürel reflekslerinin gelişimi ve ilkel reflekslerinin inhibisyonu için çok önemlidir. Ayrıca tüm duyusal veriler için, kas ve eklemler için, beynin iki tarafının entegrasyonuna yarayacak çapraz hareketlenme için ve koordinasyon için de büyük önem taşır.
 • Bu dönemin sonuna doğru, bebekler parmaklara tutunarak elleri, kolları ve omuz kasları ile neredeyse kendi ağırlıklarını taşıyabilirler.
 • Ayrıca bebeklerin kendileri başarana kadar oturtulmaması çok önemlidir. Bebeğin erken oturmaya başlaması “popo sürükleme” hareketine sebep olur. Bu doğal bir gelişimsel hareket değildir ve biz bunu alternatif bir hareket tarzı olarak benimsemiyoruz. Bunun sebebi, bu hareketin bazı ilkel reflekslerin inhibisyonunun ve bazı postürel reflekslerin olgunlaşmasının önüne geçmesidir. Bu hareket tekil bir gelişimsel aksaklık olarak kalırsa uzun vadede çok önemli olmayabilir, fakat başka aksaklıkları da tetikler ise düşünme, öğrenme gibi daha komplike süreçlerde olumsuz etkisi olabilir.
 • Emekleyen bebeğimiz artık tutunarak kendisini ayağa kaldırır ve sıralar. Bu süreç teşvik edilmelidir çünkü güç ve denge kazanmaları gereklidir ve haftalarca sürebilir. Çocuğunuzun yürümesi için acele etmeyin, doğru gelişimsel hareketleri yapmış ise zamanı geldiğinde sorunsuzca yürüyecektir.

KindyROO’da biz, bebeklerin geçmesi gereken gelişim aşamalarını iyi biliyor, ve olası gelişimsel sorunları öngörerek engellemeye yardımcı oluyoruz. Bebeğinizi kendi zamanından önce oturtmamak ve yürütmemek bunlardan sadece bazıları. Gelin bebeğinizi en iyi şekilde büyütmeniz için size destek olalım.

Sonraki Program: KindyROO

Level2b
Deneme Dersi Randevusu İçin Tıklayın