Hamilelik sırasında bebeğinize şarkı söylemeniz ve onunla konuşmanız bebeğinizin beynindeki duyma ve dil gelişimi ile ilgili önemli merkezlerin büyümesine yardımcı olur. Bunlara bir de dans eklerseniz serebellum gelişimine de yardımcı olursunuz!

Harvard Üniversitesinin yaptığı bir araştırmada[1]; prematüre doğumlarda normal yoğun bakım ortamı sesleri dinleyen bebeklerle karşılaştırıldığında, annelerinin konuşmasını, şarkı söylemesini ve kalp atışlarını dinleyen bebeklerin beyinlerindeki işitsel kortekslerinin daha hızlı büyüme gösterdiği gözlenmiştir.

İşitsel korteks, duyduğunuz seslerin yorumlanmasından sorumlu olan beyin bölümüdür ve bu sayede dil merkezi tepki vermek için hangi sesleri kullanacağınızı belirler.

Doğmamış bebekler anne karnında 24. haftadan itibaren duymaya başlarlar. İşitme, doğumda en iyi gelişmiş olan duyudur, fakat önemli nöron bağlantılarının çocuklukta doğru oluşmaya devam etmesi gerekir, özellikle yaşamın ilk yıllarında.

Yine, bu araştırma gösteriyor ki, hamileyken bebeğinizle konuşup ona şarkı söylerseniz beyin gelişimi için çok faydalı bir şey yapmış olursunuz.

KindyROO olarak bizim önerimiz, hamilelik süresince bu denkleme hareketin de eklenmesi yönünde. Bebeğinize şarkı söylerken hem de dans ederseniz, sadece duyma ve dil gelişiminden sorumlu işitsel korteksi uyarmakla kalmıyor, aynı zamanda beynin denge ve motor gelişiminden sorumlu bölümü olan serebellumu da geliştirmiş oluyorsunuz. Duyma, konuşma, denge ve motor beceri gelişimi beyindeki lokasyonları ve fonksiyonları dolayısıyla birbirleriyle yakından ilişkili alanlardır.

Bu yüzden KindyROO, bebeklerini henüz doğmadan geliştirmeye başlamak isteyen ebeveynler için “DOĞUMDAN ÖNCE BEBEK” programını hazırlıyor. Çok yakında anne adaylarımızla beraber bu programda çok eğleneceğiz!

Sonraki Program: BabyROO

  1. Webb et al., “Mother’s voice and heartbeat sounds elicit auditory plasticity in the human brain before full gestation”

KindyROO Programları

Doğum Öncesi Bebek
Deneme Dersi Randevusu İçin Tıklayın