Margaret Sassé
KindyROO Kurucusu
1929-2009


Dr. Jane Williams
KindyROO Global
Genel Müdürü


A. Ogan İbrişim
KindyROO Türkiye
Kurucusu – Genel Müdürü


Zeynep İbrişim
KindyROO Türkiye
Marka Direktörü

Margaret Sassé

Margaret’in yaşam boyu hedefi, geliştirdiği 0-5 yaş dönemini kapsayan doğal fizyolojik gelişim mantığını, zamanın bürokratik engellerini aşarak, sağlık ve eğitim sistemlerine entegre ettirmek idi. Maalesef bürokrasiler yeniliklere açık olmadığından dolayı, bu süreç zorlu geçti. Fakat Margaret hiç vazgeçmeyen azimli kişiliği ile “onlar yapmazsa kendim yaparım” felsefesini uygulayarak önce ANSUA’yı (Düşük Başarı Gösterenler için Yeni Bir Başlangıç), sonra da KindyROO’yu (Toddler Kindy GymbaROO) kurdu.

Yılların çaba ve çalışmaları sonucunda nörofizyolojik gelişim alanında uzmanlaşmış bir çok başarılı profesyonelin oluşturduğu, gönüllü mesleki çalışmalar aracılığıyla tüm zamanlarını ebeveynlerin bilgi birikimlerini genişletmek ve çocuklarını daha iyi geliştirebilmelerini sağlamak üzerine adayan bir ağ ortaya çıktı. Artık dünya çapında yüzlerce KindyROO merkezinde Margaret’in öğretileri sayesinde nesiller geliştiriliyor! Bu bilgi birikimini aktararak tüm çocuklara yardım edebilmek Margaret’in mirasıdır.

Ölürken ki dileklerinden biri ise, oluşturduğu bu ağın değerinin ve eşsiz bilgi verme metodolojisinin kurum ve kuruluşlar tarafından tanınarak eğitim ve sağlık sistemlerine destek olarak kullanılması idi.

70’lerde, yaptıklarının senatoda (çıkar çatışması olan) bazı kişiler tarafından büyücülük olarak adlandırıldığı günlerden, bilimsel araştırma ve deneylerin programın başarısını kanıtladığı bugünlere geldik! Bunun yanı sıra, 30 küsur yıl sonrasında her hafta 60 bini aşkın çocuk ve ailenin katıldığı, yıllık %5-15 arası istikrarlı büyüme grafiği çizen bir kuruluş karşısında kurumların da bakış açısı değişmeye başladı. Margaret’in hayal ettiği ve ömrünü adadığı günler yaklaşıyor!

Margaret, 2 Mayıs 2009 günü Adelaide’de Calvary Wakefield hastanesinde bir kalp rahatsızlığı sonucu hayata gözlerini yumdu. Ameliyatlar arasındaki iyileşme sürecinde bile bilgisayarını isteyerek yeni kitabını tamamlamak için uğraştı. Son ameliyatından sonra toparlanamayacağını kabullendiğinde dahi son enerjisi ile kitabını çocukları ve torunları için imzaladı.

Margaret, doğal fizyolojik aktivitelerin tekrarı ile beynin doğal gelişiminin sağlanacağı fikrinin ve uygulamasının öncüsü idi. En önemli buluşlarından birisi ise; 0-5 yaş döneminde atlanan gelişim aşamaları sonucu sonradan ortaya çıkan okuma ve öğrenme sorunlarının, bu atlanan aşamaların tekrarlanması ile iyileştirilebileceği idi.

Bu uygulama ile birçok okuma ve öğrenme sorunu yaşayan 1. ve 2. sınıf öğrencilerine yardımcı olarak başarıya ulaştıktan sonra bir karar verdi. Her başarılı insan gibi, sorunu oluştuktan sonra gidermeye değil, oluşmadan önce engellemeye odaklandı.

Asıl sorun şu idi: birçok ebeveynin 0-5 yaş arası çocuklarının öğrenme potansiyelini en üst düzeye çıkartabilmek için çocuğun hangi gelişim aşamalarından geçmesi gerektiği ile ilgili bilgisi yoktu. Böylece KindyROO doğdu! Ana hedefi ebeveynleri eğitmek olan programın ikincil hedefi çocukları geliştirecek fizyolojik uyaranlarla dolu bir ortam yaratmak, üçüncül hedefi ise ebeveyn ve çocuklar için eğlenceli bir deneyim sunmak idi.

Margaret, araştırma yapmayı her zaman sürdürdü ve bulduklarını dünya ile paylaştı. Kardeşi Dr. Mary Louise Sheil ile beraber “Bebek Olmanın Önemi” isimli bir DVD serisi çıkarttı. Bu DVD’lerde ebeveynlere, eğitimcilere ve bu alandaki profesyonellere, temel fizyolojik gelişim aşamaları ve bunların çocuğun gelecekte sahip olacağı beceriler ile bağlantıları anlatılıyor. Bunların dışında 3 kitap ve bir okumayı öğrenme kitabı yazdı. Son kitabının ismi ise “Akıllı Başlangıç (Smart Start)”.

Margaret’in son yılı harika geçti, yaşam boyu uğraştıklarının artık meyvesini topluyordu. Çocuk Gelişimi alanında uluslararası bir dünya otoritesi olan Profesör Frances Glascoe tarafından tanındı ve Prof. Glascoe KindyROO’nun gönüllü destekçisi olarak yönetim kuruluna katıldı.

KindyROO, dünyada kabul görmeye devam ediyor ve gittikçe büyüyor. 30 yıldan sonra Margaret’in kızı olan Dr. Jane Williams KindyROO bayrağını devralarak kuruluşu geliştirmeye devam ediyor.

Margaret, hepimize devam etmek için çok şey bıraktı. Onun mirasının tüm dünya çocukları ile en iyi şekilde paylaşılmasını ve onun hayatını bu şekilde kutlamayı istiyoruz.Dr. Jane Williams

Herkese merhaba, KindyROO’ya hoş geldiniz!

İsmim Dr. Jane Williams. Araştırmacı, Nörogelişim Eğitim Uzmanı, James Cook Üniversitesi Kıdemli Okutmanı ve KindyROO Araştırma ve Eğitim’den Sorumlu Genel Müdürü’yüm. Bunlardan da öncelikli olarak; üç çocuk, iki torun sahibiyim.

Erken çocukluk dönemi üzerine kırk yılı aşkın süredir araştırmalar yapıyor ve bu alanda aktif olarak çalışıyorum. Şimdi de dünyayı dolaşarak, bireylerin öğrenme başarısı, fiziksel becerisi, sosyal yetenekleri ve duygusal dengesi için erken çocukluk döneminin önemi hakkında ebeveynlerin bilinçlenmesine yardımcı olmaya çalışıyorum.

KindyROO programı, çocuklarının başarıya ulaşmasını, mutlu olmasını, uzun vadeli hedeflerine ulaşabilmesini sağlamak isteyen ebeveynlere yardımcı olan çok özel ve emsalsiz bir program. Tüm bu faydalarının yanı sıra, müthiş eğlenceli bir aktivite!

KindyROO programı, erken çocukluk dönemindeki hareket deneyimlerinin beyin gelişimi ve öğrenme başarısı üzerindeki direkt etkisini kanıtlayan araştırmaların artmasına istinaden, 1980’lerin başında bugünkü formatı ile geliştirilmeye başlandı.

Çocukların öğrenim hayatlarının ne kadar iyi olacağı, sosyal ve duygusal beceri seviyeleri ve fiziksel gelişimleri, yaşamlarının ilk 5 yılında beyinlerinin nasıl kurulduğu ile direkt ilişkili.

Artık bu yaşamsal önem taşıyan dönemi şansa bırakmanıza gerek yok, çünkü biz KindyROO’da büyüyen bir çocuğa neler vermemiz gerektiğini tam olarak biliyoruz! Artık KindyROO’nun Türkiye’deki aileler ile buluşabiliyor olması da çok heyecan verici. Sizlere ve çocuklarınıza en iyi dileklerimi sunuyor ve onlara çok parlak bir gelecek diliyorum!

Sevgilerimle,

Dr. Jane Williams
KindyROO Global Genel Müdürü

A. Ogan İbrişim

Merhaba, ben Ogan İbrişim. Türkiye ve Kıbrıs’ta birçok şubesi olan KindyROO Türkiye’nin Ana Franchise Sahibi ve Genel Müdürü’yüm. İnsanların saygı ve sevgi dolu bir toplumda yaşamalarını isteyen ve bunun başlangıcının çocuklarımızın eğitiminde olduğuna inanan bir kişi olarak Avustralya’da deneyimlediğim KindyROO sistemini ülkemize getirme kararı aldım.

Melbourne Avustralya’da bulunan Swinburne University of Technology’de aldığım İşletme ve Japon Dili ve Edebiyatı Çift Lisansından sonra, bilgisayarların oyundan farklı amaçlarla da kullanılabileceğini fark ederek bilişim sektöründe farklı firmalar ile çalıştım. En son Hewlett Packard’da çalışırken ülke özleminin ağır basması ile Türkiye’ye geri döndüm. Askerlik hizmetimi bitirdikten sonra her vatandaş gibi ülkemize nasıl yararlı olup Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda ileri gidebiliriz sorusuna cevap ararken, daha önceden veli olarak oğlumu götürdüğüm ve ondaki gelişimleri ilk elden tecrübe ettiğim KindyROO sisteminin eğitimlerini alarak 2004 yılında Türkiye Ana Franchise sahibi oldum.

Masamda oturmadığım zamanlarda beni oyuncakçılarda gelişim oyuncaklarını incelerken, şubelerde işletmeciler, eğitmenler ve veliler ile görüşürken, “daha ne yapsak ve bu sistemden bütün çocuklar faydalanabilse” konulu toplantılar yaparken, yönetim kurulunda olduğum spor kulübünün ringinde yetiştirip desteklediğimiz şampiyonlar ile Muay Thai yaparken, müzik grubum ile stüdyoya girip bateri çalarak Rock’n Roll yaparken, veya en zevk aldığım aktivite olan oğlum Demir ve eşim Zeynep ile birlikte “ne olursa olsun ama birlikte olsun” felsefesi ile gülüp eğlenirken bulabilirsiniz.

İşinden keyif almak, işi ile insanların hayatlarına dokunabilmek, onları geliştirmeye katkıda bulunabilmek anlatılamayacak derecede büyük bir haz. Bunun getirdiği motivasyon ile, tüm çalışma arkadaşlarımın da paylaştığı ortak vizyonumuzu gerçekleştirmeye çalışacağız: bir gün herkes KindyROO’lu olacak!

Saygı ve Sevgilerimle,

A. Ogan İbrişim
KindyROO Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü

Zeynep İbrişim

Merhaba, ben Zeynep İbrişim. KindyROO Genel Merkez’inde Marka Direktörü olarak çalışıyorum. Evliyim ve Demir isminde bir oğlum var. Üsküdar Amerikan Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 14 yıllık perakende sektörü kariyerimde Boyner, Ikea, Shaya gibi şirketlerde çeşitli yöneticilik pozisyonlarında çalıştım. Kariyerimde başarılı ve keyifli işler yapmış olmama rağmen içimde hep bir eksiklik vardı – manevi tatmin. İşte bunu KindyROO’da yakaladım.

KindyROO’yu Türkiye’deki başlangıcından itibaren, sistemi Türkiye’ye getiren eşim sayesinde biliyorum. Fakat tam olarak ne olduğunu anlamam oğlumuzun doğumu ile oldu. Demir’in 6 haftalık olmasından itibaren onunla düzenli olarak gitmeye başladığım KindyROO, bana sudan çıkmış balığa döndüğüm o ilk zamanlarda harika bir kılavuz oldu. Çocuğumu en iyi şekilde büyütme imkanını bana sağladı.

Erken çocukluk döneminde adeta bir sünger gibi olan insan beyni sayesinde KindyROO o kadar hızlı sonuç veriyor ki siz de nasıl olduğuna inanamıyorsunuz. Ve asıl bu sonuçları görmeye başlayınca ne kadar güzel bir iş yaptığınızı anlıyorsunuz. Demir 5 aylık emekledi, 10,5 aylık yürüdü, 1 yaşında artık koşuyordu, 1,5 yaşında 2 dilde “derdini anlatabiliyordu”.

Daha da önemlisi tüm evreleri çok kolay bir şekilde atlattık. Emzik, bez bırakma gibi sorunlu olabilecek adımlar karar verdiğimiz anda oldu, 2-3-4 yaş sendromları yok denecek bir yumuşaklıkta geçti, okula adaptasyon diye bir süreç hiç olmadı, direkt hem okul hayatına hem arkadaşlarına uyum sağlayarak başladı. Okuldaki veli toplantılarından gözleri nemli, gururlu anne-babalar olarak çıkıyoruz.

Gönül isterdi ki biz süper anne-babayız tüm bunlar ondan oldu diyebileyim 🙂 Fakat bütün içtenliğimle söylüyorum ki bu süreçte ebeveynler olarak biz adeta araçtık – yaptığımız tek iyi şey KindyROO programını hakkıyla uygulamaya karar vermekti. Devamındaki tüm bu güzellikleri KindyROO’ya borçluyuz.

Sözün özü, KindyROO’nun her çocuğa ulaşması gereken TEMEL bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple de bu markayı bildiğim en iyi şekilde yönetmek ve mümkün olan en ulaşılabilir hale getirmek için canla, başla ve keyifle çalışıyorum. Bu dünya çapındaki programın bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Sevgilerimle,

Zeynep İbrişim
KindyROO Türkiye Marka Direktörü

Web Tasarım Düzenleme