Yaş Grupları ve Gelişim Aşamaları

KindyROO’da yaptığımız tüm aktiviteler çocuğunuzun yaşına uygun normal gelişim sıralamasını destekler.

Yaşamlarının ilk yıllarında, gelişimin normal ve doğal sıralamasını takip ederek ilerleyen çocukların, okula başladıklarında öğrenme sorunları ile karşılaşma olasılıkları çok düşüktür.

Normal gelişim, beklenen bir düzen takip eder ve her gelişimsel seviye, bir sonraki seviye için temel oluşturur.

 • 1. YIL: Bebekler dünyaya geldiklerinde hareketleri istemsizdir ve deneyim kazandıkça hareketleri üzerindeki kontrolleri artar.

  Biz bu gelişim aşamasına REFLEKS/MOTOR AŞAMA diyoruz.

 • 2. YIL: Bu yıl süresince, çocuklar vücutlarının her iki tarafını eşit olarak ve çoğunlukla aynı anda kullanırlar.

  Biz bu gelişim aşamasına MOTOR/ALGISAL AŞAMA diyoruz.

 • 3. YIL: Vücudun baskın tarafı (sağ veya sol) gelişir ve çocuklar bir tarafı diğeriyle aynı anda ve ondan farklı şekilde kullanmayı öğrenir. Vücutlarının bir tarafını diğer tarafa doğru geçirmeyi de öğrenirler.

  Biz bu gelişim aşamasına ALGISAL/MOTOR AŞAMA diyoruz.

 • 4. YIL: Motor becerilerin oturduğu ve hareketin otomatikleşmesi sayesinde beynin daha karmaşık düşünme ve öğrenme becerilerine yoğunlaşabildiği dönemdir.

  Biz bu gelişim aşamasına ALGISAL/KAVRAMSAL AŞAMA diyoruz.

Gelişim aşamaları

Egzersiz, KindyROO programının ana bileşenlerinden biridir. Müzik ve ritim, görsel, işitsel ve konuşma becerileri de tüm yaş grupları için diğer ana bileşenler olarak KindyROO hareket programının içeriğine entegre edilmiştir. Kas tonlaması, esneklik ve vestibüler sistemi uyaran aktiviteler de tüm aşamalara dahil edilmiştir.

Tüm KindyROO programlarının işleyişi şu şekildedir:

 • Çocuğun yaşına uygun gruplarda yapılan 1 saatlik seanslara ebeveyn ve çocuk birlikte katılır;
 • Seans boyunca çocuğa oyun gibi gelen aktiviteler yaptırılır, ebeveyne de hangi aktivitenin neden yapıldığı aktarılır;
 • Seans sırasınca yaptırılan aktivitelerin hafta boyunca evde oyunlara, masaj zamanlarına entegre edilmesi gerekir ki en yüksek verim alınabilsin;
 • Programın içeriğinde çocuğun tüm gelişim alanlarını destekleyecek çeşitli bölümler her hafta mutlaka bulunur, fakat bunların veriliş şekilleri haftalık olarak değişir ve çocuğun yaşına uygun ilerleme gösterir, en önemlisi de çok eğlencelidir 🙂
 • Kayıtlar 13 haftalıktır, haftada 1 seans veya haftada 1 seans+1tekrar şeklinde alternatifler bulunur, çalışan ebeveynler için haftasonu seansları da mevcuttur.

Gelişimin tüm evreleri birbiri ile bağlantılı olduğundan dolayı, her aşamada önceki aşamanın becerilerinin edinilmiş olması çok önemlidir.

KindyROO programı 2 grup içerisinde (BabyROO ve KindyROO) Avustralya’ya özgü hayvan isimleri verdiğimiz 8 aşamadan oluşur. Ayrıca “Doğum Öncesi Bebek” (yakında) ve “Anaokuluna Destek ve İlkokula Hazırlık” olarak farklı modüller vardır.

KindyROO Programları

Journey
Deneme Dersi Randevusu İçin Tıklayın