1 Yaş Bile Geç!

Araştırmalar kanıtlamıştır ki bir çocuğun gelişimini desteklemenin en iyi zamanı doğumdan okul çağına kadar olan süredir. Çocukların büyümesi ve gelişmesini doğumdan itibaren destekleyebilmek için her yaşta yapılması gereken farklı aktiviteler hakkında ebeveynlerin farkındalığının olması çok önemlidir. KindyROO, eğlenme ve öğrenmeyi birleştirerek, ebeveynli oyun grubu formatında, fakat çok daha kapsamlı ve bilimsel temeller ile bunu başarmanızı sağlar.

Tüm araştırmalar ve çalışmaların kanıtladığı tek bir gerçek var ise o da bir çocuğun ilk öğretmenlerinin anne-babaları olduğudur. KindyROO da ailelere bu konuda en iyi desteği vermek üzere 1982’den beri çalışıyor! Çünkü, bir çocuğun hazır olmadan okula başlayıp hayatta başarısız olma riskini göze almamalıyız. Onların iyi öğrenmeleri için ihtiyaç duyacakları tüm becerileri edinmelerini sağlamalıyız. Bu yapılabilir ve hatta yapılmalıdır.

Bilimsel araştırmalara göre, çocuğun beyni en hızlı şekilde hayatının ilk yıllarında gelişmektedir. Bu dönem hakkında yapılan çalışmaların kısıtlı olmasından dolayı, yakın zamana kadar fazla bilgi sahibi değildik. Son dönemde, bebeklerde duyusal uyarılmanın önemi, uyarılma eksikliğinin gelişimi engelleyebileceği, çocuğun zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişiminin bebeklikten desteklenmeye başlanması gerektiği gibi konular hakkında birçok araştırma sonucu ortaya konmuştur.

0-6 yaş arası dönemde her yaş grubunda nelerin önemli olduğu ve KindyROO’nun gelişimi nasıl desteklediği ile ilgili kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

0-1 Yaş Bebeklik Dönemi:

Bebek bakmak; banyo, besleme gibi özbakım işlerinin yoğunluğundan dolayı büyük bir meşguliyettir. İnsan, en az gelişmiş olarak doğan canlılardandır. Bu sebeple, ilk 1 yılı evde geçirme ve çocuğun biraz daha “toparlandıktan” sonra fiziksel ve zihinsel gelişimine odaklanma gibi bazı yanlış yaklaşımlar bulunmaktadır. Oysa ki beyin hücreleri arasındaki bağlantıların %80’i 0-1 yaş arasında oluşur. Bu dönemi doğru değerlendirmek, çocuğunuzun sonraki gelişimi için ona ve size büyük bir avantaj sağlar. Erken çocukluk döneminde oluşan eksiklikler 0-5 yaş arası beyin gelişiminin en hızlı gerçekleştiği dönemde tamamlanabilir; doğru sıralamayla olduğu takdirde. Fakat neden en iyi sonucu verecek şekilde 0-1 yaş arasını değerlendirmeyelim?

KindyROO’da, bebeğinizle birebir kaliteli zaman geçirerek, çocuğunuzun kendisi ve etrafındaki dünya hakkında birçok kazanım sağlamasını desteklersiniz. Program, keyifli bir oyun grubu görünümünde olup eğlence ve sosyalleşme boyutu ile size ve bebeğinize büyük keyif verir. Bu esnada, yılların bilimsel birikimi ile hazırlanmış programı hayatınıza entegre edip uygulayarak çocuğunuza en doğru temeli vermiş olursunuz.

1-2 Yaş Dönemi:

Çocukların yeni yürümeye başladığı bu dönem, bu önemli beceriyi pekiştirme çabasının yanı sıra ideal öğrenme ve gelişim için beynin iki yarım küresinin bir arada çalışmaya başladığı önemli aşamayı kapsayan dönemdir.

Bu aşama doğru gerçekleşmezse vücudun iki tarafı rollerini tam belirleyemediğinden, çocuklar çeşitli öğrenme zorlukları yaşarlar. Örneğin; harfleri ters yazma, gözlerini bir sayfa boyunca hareket ettirememe, göz yorgunluğu, ve normal okuma-yazmayı başaramama gibi… KindyROO aktiviteleri bilateral becerileri güçlendirerek duyusal mesaj entegrasyonu ile lateral aşamaya yumuşak bir geçiş yaptırabilmek üzerine tasarlanmıştır.

2-3 Yaş Dönemi:

Okulda öğrenmeye hazırlık için yapılabilecek en akılcı ve en ekonomik yatırım, aileleri çocuklarının ideal gelişimini destekleyecek pratik ve yaşa uyumlu bilgilerle donatmaktır. 2 yaş, bu önemli dönemin orta noktasıdır.

2 yaş dönemi davranışlarda, konuşma becerilerinde ve ince motor becerilerinde önemli değişikliklerin olduğu bir yaştır. Çizilen resimler ve kalem tutuş bu yılın sonunda olgunlaşır. Konuşma becerileri de geliştikçe artık miniğiniz bir çocuk olur ve tuvalet eğitimi de artık bu yılın sonlarına doğru tamamlanmış olur.  Hayal gücü de çok gelişir; insan ve hayvan taklitleri başlar!

Bu dönemdeki gelişmeler ile ilgili ebeveynlerin bilgi sahibi olması çok önemlidir ve bu büyüme atağının olduğu dönemden en yüksek faydayı sağlamak için, evde çocuklarına en iyi şekilde nasıl destek olabileceklerini bilmelidirler.

3-4 Yaş Dönemi:

Yetişkinler bazen 3 yaşındaki çocuklarına KindyROO’nun ne katacağını merak ederler. Bu, çok önemli bir yıldır, çünkü çocuklar bu yaşta, anaokulu ve sonrasında ilkokul için gereken tüm gelişimsel becerileri tamamlarlar. Yani çocuğunuz anaokuluna gidiyorsa bile KindyROO’ya devam etmek iyi bir fikirdir.

Çoğu çocuk, bu yaşı önceki yıllarda biriktirdiklerini birleştirerek harmanlamak için kullanır ve bu sayede öğrenme merdivenlerini tırmanırlar. KindyROO eğitmenleri, hangi çocukların bundan sonraki öğrenme becerileri açısından risk grubunda olduğunu veya okul başarısızlığı yaşayabileceğini fark edebilirler.

Ebeveynler, sağlık açısından çocuklarının sadece iyi değil, mükemmel şekilde büyümesini sağlamak için çabalarlar. Aynı şekilde, akademik olarak da mümkün olan en başarılı şekilde yetişmeleri için çocuklarına tüm fırsatları sunmak isterler. Çocukların geleceklerini, büyük ölçüde okul öncesi dönemdeki gelişim seviyeleri belirler. İşte bu noktada ebeveynlere en iyi desteği KindyROO sağlar.

4-6 Yaş Dönemi:

Çocuklar farklı hızlarda olgunlaşırlar. Bazıları okula 4,5 yaşında hazırdır, bazıları ise 6 yaşına kadar hazır olmayabilir. Bu, yaş veya zekâ ile ilgili bir konu değildir, bu nörolojik olgunluk ile ilişkilidir.

Bir çocuğun yaşıtlarıyla aynı seviyede olmaması, anaokulu döneminde bile olsa zayıf özgüven ile ilgili sorunları tetkileyebilir.

KindyROO okula Oyun grubu degil cok daha fazlasihazırlık seansları, anaokulu öğrencileri için tasarlanmıştır ve çocukların içsel vücut farkındalıklarının gelişmiş olmasını sağlar. Bu sadece fiziksel aktiviteler için değil, okuma ve yazma için kullanılacak ince motor becerileri için de gereklidir.

Bu yaşlar eğlence yaşları olmalıdır, endişe değil. KindyROO’nun amacı bu yaşın heyecanından faydalanarak okul başarısının yakalanmasını sağlamaktır.

Tüm çocuklar zekidir – yeter ki biz onların başarılı olmaları için üzerimize düşeni yapalım.

Türkiye çapındaki 9 şubemizi incelemek için: www.kindyroo.net/subeler

Deneme seansı başvurusu yapmak için: www.kindyroo.net/deneme

Web Tasarım Düzenleme