1 Yaş Bile Geç!

Araştırmalar kanıtlamıştır ki bir çocuğun gelişimini desteklemenin en iyi zamanı doğumdan okul çağına kadar olan süredir. Çocukların büyümesi ve gelişmesini doğumdan itibaren destekleyebilmek için her yaşta yapılması gereken farklı aktiviteler hakkında ebeveynlerin farkındalığının olması çok önemlidir. KindyROO, eğlenme ve öğrenmeyi birleştirerek, ebeveynli oyun grubu formatında, fakat çok daha kapsamlı ve bilimsel temeller ile bunu başarmanızı sağlar.

Tüm araştırmalar ve çalışmaların kanıtladığı tek bir gerçek var ise o da bir çocuğun ilk öğretmenlerinin anne-babaları olduğudur. KindyROO da ailelere bu konuda en iyi desteği vermek üzere 1982’den beri çalışıyor! Çünkü, bir çocuğun hazır olmadan okula başlayıp hayatta başarısız olma riskini göze almamalıyız. Onların iyi öğrenmeleri için ihtiyaç duyacakları tüm becerileri edinmelerini sağlamalıyız. Bu yapılabilir ve hatta yapılmalıdır.

Bilimsel araştırmalara göre, çocuğun beyni en hızlı şekilde hayatının ilk yıllarında gelişmektedir. Bu dönem hakkında yapılan çalışmaların kısıtlı olmasından dolayı, yakın zamana kadar fazla bilgi sahibi değildik. Son dönemde, bebeklerde duyusal uyarılmanın önemi, uyarılma eksikliğinin gelişimi engelleyebileceği, çocuğun zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişiminin bebeklikten desteklenmeye başlanması gerektiği gibi konular hakkında birçok araştırma sonucu ortaya konmuştur.

0-6 yaş arası dönemde her yaş grubunda nelerin önemli olduğu ve KindyROO’nun gelişimi nasıl desteklediği ile ilgili kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

0-1 Yaş Bebeklik Dönemi:

Bebek bakmak; banyo, besleme gibi özbakım işlerinin yoğunluğundan dolayı büyük bir meşguliyettir. İnsan, en az gelişmiş olarak doğan canlılardandır. Bu sebeple, ilk 1 yılı evde geçirme ve çocuğun biraz daha “toparlandıktan” sonra fiziksel ve zihinsel gelişimine odaklanma gibi bazı yanlış yaklaşımlar bulunmaktadır. Oysa ki beyin hücreleri arasındaki bağlantıların %80’i 0-1 yaş arasında oluşur. Bu dönemi doğru değerlendirmek, çocuğunuzun sonraki gelişimi için ona ve size büyük bir avantaj sağlar. Erken çocukluk döneminde oluşan eksiklikler 0-5 yaş arası beyin gelişiminin en hızlı gerçekleştiği dönemde tamamlanabilir; doğru sıralamayla olduğu takdirde. Fakat neden en iyi sonucu verecek şekilde 0-1 yaş arasını değerlendirmeyelim?

KindyROO’da, bebeğinizle birebir kaliteli zaman geçirerek, çocuğunuzun kendisi ve etrafındaki dünya hakkında birçok kazanım sağlamasını desteklersiniz. Program, keyifli bir oyun grubu görünümünde olup eğlence ve sosyalleşme boyutu ile size ve bebeğinize büyük keyif verir. Bu esnada, yılların bilimsel birikimi ile hazırlanmış programı hayatınıza entegre edip uygulayarak çocuğunuza en doğru temeli vermiş olursunuz.

1-2 Yaş Dönemi:

Çocukların yeni yürümeye başladığı bu dönem, bu önemli beceriyi pekiştirme çabasının yanı sıra ideal öğrenme ve gelişim için beynin iki yarım küresinin bir arada çalışmaya başladığı önemli aşamayı kapsayan dönemdir.

Bu aşama doğru gerçekleşmezse vücudun iki tarafı rollerini tam belirleyemediğinden, çocuklar çeşitli öğrenme zorlukları yaşarlar. Örneğin; harfleri ters yazma, gözlerini bir sayfa boyunca hareket ettirememe, göz yorgunluğu, ve normal okuma-yazmayı başaramama gibi… KindyROO aktiviteleri bilateral becerileri güçlendirerek duyusal mesaj entegrasyonu ile lateral aşamaya yumuşak bir geçiş yaptırabilmek üzerine tasarlanmıştır.

2-3 Yaş Dönemi:

Okulda öğrenmeye hazırlık için yapılabilecek en akılcı ve en ekonomik yatırım, aileleri çocuklarının ideal gelişimini destekleyecek pratik ve yaşa uyumlu bilgilerle donatmaktır. 2 yaş, bu önemli dönemin orta noktasıdır.

2 yaş dönemi davranışlarda, konuşma becerilerinde ve ince motor becerilerinde önemli değişikliklerin olduğu bir yaştır. Çizilen resimler ve kalem tutuş bu yılın sonunda olgunlaşır. Konuşma becerileri de geliştikçe artık miniğiniz bir çocuk olur ve tuvalet eğitimi de artık bu yılın sonlarına doğru tamamlanmış olur.  Hayal gücü de çok gelişir; insan ve hayvan taklitleri başlar!

Bu dönemdeki gelişmeler ile ilgili ebeveynlerin bilgi sahibi olması çok önemlidir ve bu büyüme atağının olduğu dönemden en yüksek faydayı sağlamak için, evde çocuklarına en iyi şekilde nasıl destek olabileceklerini bilmelidirler.

3-4 Yaş Dönemi:

Yetişkinler bazen 3 yaşındaki çocuklarına KindyROO’nun ne katacağını merak ederler. Bu, çok önemli bir yıldır, çünkü çocuklar bu yaşta, anaokulu ve sonrasında ilkokul için gereken tüm gelişimsel becerileri tamamlarlar. Yani çocuğunuz anaokuluna gidiyorsa bile KindyROO’ya devam etmek iyi bir fikirdir.

Çoğu çocuk, bu yaşı önceki yıllarda biriktirdiklerini birleştirerek harmanlamak için kullanır ve bu sayede öğrenme merdivenlerini tırmanırlar. KindyROO eğitmenleri, hangi çocukların bundan sonraki öğrenme becerileri açısından risk grubunda olduğunu veya okul başarısızlığı yaşayabileceğini fark edebilirler.

Ebeveynler, sağlık açısından çocuklarının sadece iyi değil, mükemmel şekilde büyümesini sağlamak için çabalarlar. Aynı şekilde, akademik olarak da mümkün olan en başarılı şekilde yetişmeleri için çocuklarına tüm fırsatları sunmak isterler. Çocukların geleceklerini, büyük ölçüde okul öncesi dönemdeki gelişim seviyeleri belirler. İşte bu noktada ebeveynlere en iyi desteği KindyROO sağlar.

4-6 Yaş Dönemi:

Çocuklar farklı hızlarda olgunlaşırlar. Bazıları okula 4,5 yaşında hazırdır, bazıları ise 6 yaşına kadar hazır olmayabilir. Bu, yaş veya zekâ ile ilgili bir konu değildir, bu nörolojik olgunluk ile ilişkilidir.

Bir çocuğun yaşıtlarıyla aynı seviyede olmaması, anaokulu döneminde bile olsa zayıf özgüven ile ilgili sorunları tetkileyebilir.

KindyROO okula Oyun grubu degil cok daha fazlasihazırlık seansları, anaokulu öğrencileri için tasarlanmıştır ve çocukların içsel vücut farkındalıklarının gelişmiş olmasını sağlar. Bu sadece fiziksel aktiviteler için değil, okuma ve yazma için kullanılacak ince motor becerileri için de gereklidir.

Bu yaşlar eğlence yaşları olmalıdır, endişe değil. KindyROO’nun amacı bu yaşın heyecanından faydalanarak okul başarısının yakalanmasını sağlamaktır.

Tüm çocuklar zekidir – yeter ki biz onların başarılı olmaları için üzerimize düşeni yapalım.

Türkiye çapındaki 9 şubemizi incelemek için: www.kindyroo.net/subeler

Deneme seansı başvurusu yapmak için: www.kindyroo.net/deneme

Çocuk Gelişimi İçin En Önemli Dönem: 0-1 Yaş

Çocuk gelişimi için, hayatın ilk yılı çok önemlidir. Başka hiçbir canlının, hayatın ilk yılında bu kadar çok şey  öğrenmesi gerekmemektedir, ayrıca yetişkin formuna kıyasla bu denli savunmasız bir durumda doğmamaktadır. Yeni doğmuş bir bebek, kendisine dair hiçbir şey bilmez  ve  yaşamını  devam  ettirebilmesi  için tamamen çevresine ve reflekslerine bağımlıdır.

Bilimsel araştırmalara göre, çocuğun beyni  en hızlı şekilde hayatının ilk yıllarında gelişmektedir. Yakın zamana kadar bu dönem hakkında yapılan çalışmaların kısıtlı olmasından dolayı fazla bilgi sahibi değildik. Son dönemde, bebeklerde duyusal uyarılmanın önemi, uyarılma eksikliğinin gelişimi engelleyebileceği, çocuğun zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişiminin bebeklikten desteklenmeye başlanması gerektiği, vb. hakkında birçok araştırma sonucu ortaya konmuştur.

Çocuk bakmak, banyo, besleme gibi özbakım işlerinin yoğunluğundan dolayı büyük bir meşguliyettir. Bu sebepten, yeni anne-baba olmuş olan ve birçok işle uğraşması gereken ailelerin bebeklerini en iyi şekilde geliştirebilmek için desteğe ihtiyaçları olur. Çünkü bebek gelişimi üzerine pratik kaynakların bulunması zordur. Bu sebepten birçok ebeveyn, gelişimsel olarak bebeklerini desteklemek için kendi annelerinden öğrendikleriyle, veya internet üzerinden edinilen teorik bilgiler ile sınırlanabilmektedir.

9939525_sKindyROO’nun 0-1 yaş programı olan BabyROO bu amaca hizmet eder. BabyROO’da, çocuğunuzla birebir kaliteli zaman geçirerek, çocuğunuzun kendisi ve etrafındaki dünya hakkında birçok kazanım sağlamasını desteklersiniz. Bu sayede “bilgisayara benzeyen”  beynine daha sonraki hayatında lazım olacak temel bilgileri depolamasını sağlayacak faaliyetleri yaptırır ve öğrenirsiniz. BabyROO’daki bebek masajı, egzersizler, müzik eşliğinde dans gibi aktiviteler, beynin doğal gelişimini takip eden bir sistematikle yaptırılır ve ritim, koordinasyon, esneklik, kas tonlaması ve hareket alanlarında gelişim sağlanır.

Genel olarak KindyROO seanslarının amacı, ebeveynlerin bu faaliyetleri evde de gerçekleştirmelerini sağlamaktır. BabyROO ebeveynleri, “karın üzerinde sürünme zamanının” neden önemli olduğunu ve belli başlı faaliyetlerin çocuğun doğuştan gelen reflekslerini entegre etmesine nasıl yardımcı olduğunu öğrenirler. Ayrıca erken çocukluk döneminin kilometre taşlarını çocuklarının sağlıklı bir şekilde ve zamanlamada tamamlamasını ve böylece akademik öğrenme dahil tüm öğrenme alanlarında sağlam bir temel kazanabilmesini sağlarlar.

KindyROO’nun başka bir faydası ise sosyalleşmedir. Çocuklar, başka çocuklarla birlikte olmaya bayılır. Genellikle diğer çocuklar karşısında rahatlar, onlara uzanmaya çalışır veya gülümserler. Ebeveynler de kendileriyle aynı süreçten geçen aileler ile birlikte vakit geçirmekten keyif alırlar. KindyROO’da hem çocuklar hem de ebeveynler çok eğlenir! Günümüz şartlarında okula başlayana kadar yaşıtlarıyla vakit geçirme imkanı bulamayan birçok çocukta görülen sosyalleşme eksikliklerini KindyROO’lu çocuklar yaşamaz.

KindyROO, ebeveynlere, kritik öneme sahip olan ilk yıllarda; refleks entegrasyonu, duyusal, zihinsel ve motor gelişim hakkında son bilgi ve teknikleri sağlamak üzere kurulmuştur. Erken dönem çocuk gelişimiyle ilgili olarak sizlere seanslar sırasında öğretilen hareketlerin ve bunlar hakkında verilen bilgilerin yanı sıra ebeveyn bilgilendirme bröşürleri verilir.

ÇOCUĞUNUZUN ZİHİNSEL GELİŞİMİNDE, YÜRÜMEYE NE KADAR ERKEN BAŞLADIĞI DEĞİL, YÜRÜMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE NE KADAR ÇOK ŞEY ÖĞRENDİĞİ ÖNEMLİDİR.

KindyROO’yu deneyip görmek isterseniz /deneme/ linkinden deneme seansı formumuzu doldurabilirsiniz.

 

Dokunmanın Gücü

Siz en ufak bir bahanede sevdiklerinize dokunmaya çalışanlardan mısınız yoksa kucaklaşmamak için selam vermekten kaçanlardan mısınız? Sizin dokuma konusunda dereceniz ne olursa olsun, bebeklerin büyüyüp gelişmesi için dokunsal uyaranlar hayatî önlem taşır ve masaj bunlardan en keyiflisidir.

Dokunma hissi ilk anne karnında 5 haftalık iken uyarılır, ilerleyen zamanlarda bu dokunma hassasiyeti avuç içleri ve ayak tabanında görülerek bütün vücudu kaplar. Embriyo büyüdükçe ilkel refleksler de oluşmaya başlar (kavrama ve moro refleksi gibi). Bu sayede bebek, dokunma hissini kendisini koruma mekanizması olarak kullandığı gibi aynı zamanda kendini güvende hissetmek, yemek yemek, rahatlamak ve ileride de gelişimi için çevresini tanımak için kullanır. (daha&helliip;)

Daha Akıllı ve Mutlu Bir Bebek Nasıl Yetiştirilir?

Bir bebeğin beyni, hayatın ilk 12 ayında en hızlı büyüme dönemini geçirir ve bu süreç öğrenmeye hazırlık için kritiktir. Bu konu hakkında yayınlanmış araştırma sayısı son dönemde çok artmıştır. 0-12 ayın önemi ve bu dönemdeki gelişiminin tesadüfe bırakılmaması gerekiği, artık bu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Hayatın ilk yılı, sonraki tüm gelişim sürecini etkiler. Bir bebeğe verilecek doğru uyaranlar, onun davranışının ne kadar düzgün olacağını ve okul çağına geldiğinde okuma ve öğrenme konusunda ne kadar iyi olacağını belirler. Ek olarak, güven, koordinasyon, iletişim ve sosyal beceriler konusunda da onu geliştirir.

Avustralya menşeili 0-6 yaş uluslararası erken çocukluk dönemi programı olan KindyROO’da 0-1 yaş dönemi için “Hareketsiz Bebekler” ve “Hareketli Bebekler” grupları bulunuyor. Bu yaş gruplarına BabyROO ismi verilmiş. BabyROO’ya ebeveynler bebekleriyle katılıyor; beyin ve vücut gelişimi için bebeklerini nasıl oynatacaklarını öğrenerek miniklerinin geleceği için sağlam temeller atıyorlar ve onların daha akıllı ve mutlu bebekler olmalarını sağlıyorlar. 1 saat süren seanslara haftada 1 veya 2 kez katılma imkanı olan KindyROO/BabyROO’da seans boyunca yaptırılan aktivitelerin evde tekrar edilmesi isteniyor. Bu aktiviteler zaten çocuğa çok eğlenceli geldiği için rahatça yaptırılabiliyor, böylece çocuk keyifle oyun oynarken gelişiyor. Ebeveynler de çocuklarıyla birlikte vakit geçirerek onları en iyi şekilde büyütüyor olduklarını bilmenin mutluluğunu yaşıyorlar. 6 haftalık bebeklerle başlayan programa ne kadar erken katılınırsa sonuçlar o kadar iyi oluyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda KindyROO programlarının uzun vadedeki faydalarının kanıtları gün geçtikçe artmaktadır. Avustralya’daki ismiyle GymbaROO olan programımız ile ilgili merkezimizin derledği makale ve videolara göz atmak isterseniz bu bağlantıyı ziyaret ediniz. http://activebabiessmartkids.com.au/articles/gymbaroo-babyroo-kids-excel/

ea1

Hayatın ilk yılı, sonraki öğrenme becerisi için neden ÇOK ÖNEMLİDİR?

Nöro-bilimsel araştırmaların sürekli olarak kanıtladığı verilere göre, öğrenme ile ilişkili olan beyin bağlantılarının önemli bir bölümü hayatın ilk yıllarında oluşmaktadır. Beyin gelişimiyle ilgili araştırmalar, çocuğun ileriki okul başarısının temelinin ilk yıllarda atıldığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu konuda yapılmış olan son dönem bazı araştırmaların Türkçe özetleri için kindyroo.net/bilimsel-arastirmalar/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bebeklere öğrenme fırsatları tanındığında ve beyinlerini kullanmak için gereken ortam sağlandığında, 0-1 yaş döneminde müthiş bir beyin gelişimi gerçekleşebilir. İnsan beyni kullanım ile büyür ve bu büyüme, 6 yaş itibariyle neredeyse tamamlanmış olur. Bu, 6 yaştan sonra öğrenemeyeceğimiz anlamına gelmez. Anlamı şudur; sahip olduğumuz öğrenebilme kalitesi ilk yıllarda aldığımız temele dayanır.

Beyinde oluşan nöron bağlantı sayısının artmasını sağlayabileceğimiz en önemli dönem 0-1 yaştır. İlk yıl boyunca beyin hücreleri, milyonlarca bağlantı oluşturmakla meşguldür. Bu bağlantılar 1 yaş itibariyle en yüksek sayıya ulaşır ve kullanılmazsa “budama” olarak tabir edilen bir yöntemle elenirler. Bebeklerin düzenli olarak kullandığı bağlantılar kalır.

Beyin büyürken, beyin hücreleri (nöronlar) arasında milyonlarca bağlantı oluşur ve bunlar beyne bebeğin vücudu ve büyüdüğü çevre ile ilgili bilgiler verir. Bu bağlantı sayıları, mesajların nöronlar arasında ne kadar sağlıklı iletilebildiği, bağlantıların ne kadar güçlü olduğu ve beynin bu mesajlardan ne kadarını işleyebileceği 4 ana çevresel faktörden etkilenir:

  1. Hareket fırsatları,
  2. Duyusal uyaranlar,
  3. Duygusal güven hissi,
  4. Beslenme.

Bir bebeğin beyni hareket ile büyür, bu yüzden erken dönemde verilecek doğru hareket fırsatları çok önemlidir; bebeğinize verebileceğiniz en iyi eğitimdir!

Yazan: Dr. Jane Williams

Dr Jane Williams (PhD, BMgt, RN(Paeds)) GymbaROO ve KindyROO Genel Müdürü’dür. Dr Williams, bebek ve çocuk gelişiminde dünyada önde gelen bir uzmandır.

Web Tasarım Düzenleme