Dokunmanın Gücü

Siz en ufak bir bahanede sevdiklerinize dokunmaya çalışanlardan mısınız yoksa kucaklaşmamak için selam vermekten kaçanlardan mısınız? Sizin dokuma konusunda dereceniz ne olursa olsun, bebeklerin büyüyüp gelişmesi için dokunsal uyaranlar hayatî önlem taşır ve masaj bunlardan en keyiflisidir.

Dokunma hissi ilk anne karnında 5 haftalık iken uyarılır, ilerleyen zamanlarda bu dokunma hassasiyeti avuç içleri ve ayak tabanında görülerek bütün vücudu kaplar. Embriyo büyüdükçe ilkel refleksler de oluşmaya başlar (kavrama ve moro refleksi gibi). Bu sayede bebek, dokunma hissini kendisini koruma mekanizması olarak kullandığı gibi aynı zamanda kendini güvende hissetmek, yemek yemek, rahatlamak ve ileride de gelişimi için çevresini tanımak için kullanır. (daha&helliip;)

Karın Üstü Zaman

Karın Zamanı – Neden Önemli?

Bebeğiniz uyanıkken göbeğinin üstünde duruyor olmasının sağlığı için ve ilerideki fiziksel ve akademik başarıları açısından önemini ne kadar vurgularsak azdır. Eminiz, minik bir bebeğin ebeveyniyseniz bunu zaten biliyorsunuzdur, ancak bilmediğiniz bu cümlenin arkasındaki sebep ve bebeğiniz için nelere yaradığıdır. Dr. Jane Williams tarafından yazılmış bu makale, tamamen karın zamanının faydaları ile bebeğinizin günlük rutinine yerleştirmek için kolay ve eğlenceli yollar üzerine. Eminiz, “en isteksiz bebek” için bile bu makaleden bir şeyler bulabileceksiniz! (daha&helliip;)

Web Tasarım Düzenleme